1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Ziyaretçi, Yeni forumumuz hepinizin hizmetine açılmıştır. Hepimize hayırlı olsun.
  Duyuruyu Kapat
 3. AoiFansub Başvuruları Açılmıştır! Başvurmak isteyen arkadaşlar başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler.
  Duyuruyu Kapat

7 Şans Tanrısı

'Japon & Uzakdoğu Kültürü' forumunda Takura tarafından 27 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Takura

  Takura Aktif Üye
  Aoi Ailesi - Yeni Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2016
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  10
  [​IMG]
  7 ŞANS TANRISI
  Talihin yedi şanslı tanrısı (七福神 Shichi Fukujin) ya da yedi şans tanrısı, Japon mitolojisi ve folklorunda iyi talih getirdiğine inanılan tanrılardır. Netsuke oymalarına ve temsillerin de sıkça rastlanırlar. Bugün bu yüce tanrıları tanıyalım.

  [​IMG]
  Yedi popüler Japon tanrısının (Şiçi Fukujin) şans ve mutluluk getirdiği düşünülür.

  Her biri şansın başka bir yönünün cisimleşmiş halidir.

  Ebisu, balıkçıların ve tüccarların koruyucusudur. Daikoku, zenginlik Tanrısı ve çiftçilerin koruyucusudur. Bişamon, doğruların ve savaşçıların koruyucusudur. Fukurokucu, saflığı ve bilgeliği, uzun yaşamı simgeler. Benten, edebiyat, müzik, zenginlik ve dişilik Tanrıçasıdır. Hotei, çocukların eşlik ettiği, neşe saçan, halinden memnun bir Tanrı’dır. Jurojin ise, uzun yaşam ve mutluluk Tanrısıdır.

  Her ne kadar hepsi Şinto panteonunda yer alsalar da aralarından yalnızca ikisi, Daikoku ve Ebisu, yerel Japon tanrılarıdır. Diğerleri Çin’den ithal edilen popüler Budist tanrılarının versiyonlarıdır. Öte yandan Benten ve Bişamon Hindu asıllı, Hotei de Daoist bir tanrıdır.

  Yedi Tanrılar, genellikle hazine gemisi Takara-Bune'de seyahat ederler. Bu gemi herhangi bir kimsenin hayatı boyunca isteyebileceği tüm şans türlerini içinde barındıran bir simgedir. Gemide çeşitli sihirli eşyalar bulunur. Bunlardan biri her zaman para dolu bir çantadır. Giyeni görünmez yapan bir şapka da bu eşyalar arasında yer alır.

  Budizm MS.593 yılında Japon imparatorluk sarayının resmi dini ilan edilince Budist misyonerler mevcut inancı bastırmak yerine iki inanç arasında paralellikler kurarak tanrıların kimliklerinin aynı olduklarını öne sürmüşlerdir. Bu iki inancın barış içindeki evlilikleri, şans tanrılarında olduğu gibi çekici ve popüler Budist tanrılarının, eski dinin sayısız Kamileri tarafından özümsenmesini kolaylaştırmıştır.


  [​IMG]

  毘沙門天
  Bişamon (Bishamonten, tamonten):Savaş tanrısıdır. Savaşçılara ve savunmacılara, güzenlik görevlilerine şans ve güç getirdiğine inanılır. Hindu panteonundan gelmiştir. Aynı zamanda yardımsever otoriteyi simgeler ve suçluların cezalandırıcı rolüne de sahiptir. Savaşçı ruh taşıdığı için her zaman silahlıdır ve savaşa hazırdır. Bir savaşçı ve misyoner olarak her iki meziyetini de simgelemek üzere her zaman elinde bir mızrak ve minyatür bir pagoda ile tasvir edilir.


  [​IMG]

  弁才天 ya da 弁財天
  Benten (Benzaiten / Benten-sama):Yedi tanrının içindeki tek tanrıçadır. Aşk tanrıçası olarak evlikte şans getirdiğine inanılır. Bilgin, sanatın ve güzelliğin, dolayısı iyi yönlü akışkanlığa sahip her şeyin ve güzel sanatların da tanrıçasıdır. Özellikle müziğin koruyucu olarak bilinir ve aynı zamanda kendisi de biwa adında yaylı bir müzik aleti çalar. Bir ejderhaya ya da deniz yılanına biner ve bu şerkilde tasvir edildiği gibi denizle özdeştirilir. Bu yüzden de tapınakları genellikle deniz kenarında ya da adalarda kurulmuştur.


  [​IMG]

  福禄寿
  Fukurokuju: Mutluluk, sağlık ve uzun ömür tanrısıdır. Muhtemelen eskiden Daoist bir bilgedir. Uzun ömür, bilgelik ve popülarite tanrısıdır. Kısa boylu, kısa bacaklı ve zekâsını gösterecek şekilde çok uzun kafalı küçük, yaşlı bir adamdır. Geleneksel arkadaşları uzun ömürlü olmalarıyla tanınan hayvanlardan oluşur: turna kuşu, geyik ve kaplumbağa. Asasında taşıdığı kutsal kitabın içinde dünyaya gelen her canlının kaderini taşıdığına inanılmaktadır. Bazen, vaftiz oğlu ile Jurojin ile birbirlerine karıştırılırlar.

  [​IMG]

  寿老人
  Jurojîn (Juroujin - Gama) Fukurokuju’nun vaftiz oğludur. Kendisine uzun ömür ve mutlu bir yaşlılık dönemi vaat edilmiştir. Çok yaşlı olduğunu simgeleyen uzun, beyaz bir sakalı vardır... Uzun ömür tanrısıdır.

  [​IMG]

  布袋
  Hotei, kocaman bir çuval ve küçük bir paravan taşıyan şişman, kel kafalı bir rahiptir. Devasa göbeği gönül ferahlığını ve açgözlülükten uzak sakin doğasını göstermektedir. Genellikle çuvalının üzerinde oturmuş, mutlulukla gülerken tasvir edilir. Bu sebeple Gülen Buda olarak da tanınır. Bereket, bolluk ve sağlık tanrısı olarak pek çok tapınak ve restoranda onun heykelini ya da resmini görmek mümkündür.

  [​IMG]

  大黒天
  Daikoku (Daikokuten) zenginlik, servet, ticaret, tarım ve ailenin tanrısıdır. Avcı kıyafetleri ve takkesiyle zenginlik sembolleri arasında tasvir edilir. Bir pirinç torbasının üzerinde ayakta durur veya oturur, bir pirinç çuvalını omzunda taşır, elinde de dilekleri yerine getirdiği bir pirinç sopası bulunur. Bazen Ebisu’nun babası olduğu Söylenir. Çoğunlukla altın bir tokmak tutar ve çevresinde farelerle görülür.

  [​IMG]

  恵比寿

  Ebîsu (Hriko) Şinto iş tanrısıdır. Yedi tanrı arasında en popüler olanlar arasındadır. Şişman ve neşeli bir balıkçıdır. Dolayısı ile balıkçılara iyi şans getiren tanrıdır. Genellikle büyük bir balık (morina, levrek veya karagöz) taşırken tasvir edilir. Daha sonraları ticari kârla özdeşleştirilmiştir ve ticari girişimlere şans getirir. Ebisu sağırdır her yıl ekim ayında lzumo’da düzenlenen Şinto festivaline diğer tanrılarla birlikte katılamaz. Onun yerine kendi tapınağında kendi festivali düzenlenir.


  [​IMG]
  Burda da toplu olarak görebilirsiniz.
   
  Afelya ve Adige bunu beğendi.
 2. Adige

  Adige Just Adige
  Emekli

  Katılım:
  14 Temmuz 2016
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  10
  Eline koluna beline diline gözüne sağlık
   
 3. Takura

  Takura Aktif Üye
  Aoi Ailesi - Yeni Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2016
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  10
  Teşekkürler Adige-sama ^^
   
 4. Hikarion

  Hikarion Aktif Üye
  Emekli

  Katılım:
  28 Ağustos 2016
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  19
  Ne demek Ebisu pembe saçlı değil de şişko göbekli bir dayı.
   
 5. Adige

  Adige Just Adige
  Emekli

  Katılım:
  14 Temmuz 2016
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  10
  aynen onu görünce bende üzüldüm feelsbadman
   
 6. TheUmi

  TheUmi Admincik
  Site Yöneticisi

  Katılım:
  12 Temmuz 2016
  Mesaj:
  218
  Alınan Beğeniler:
  108

  Duygulandım valla :'( eline koluna klavyene sağlık